V najprísnejšie stráženej väznici v niekdajšom kláštore v Ilave sedia odsúdení za najťažšie zločiny. Práve toto pochmúrne miesto si vybrala mladá speváčka Dominika Titková a jej priatelia pre jeden z koncertov nezvyčajného turné nazvané Za horizont. Hudbe štýle latino hudby tlieskali ľudia vo väzenských mundúroch. Niektorí z nich sa už nikdy nedostanú na slobodu.

V ilavskej väznici má svoj nútený domov šesť stoviek odsúdených. Takmer dvesto z nich mohlo byť na štvrtkovom koncerte vyhľadávanej latino kapely Domina Titková & Friends, ktorý bol za hrubými múrmi jedného z väzenských blokov. Po koncerte muzikanti priznali, že také vďačné publikum už dávno nezažili. Keď sa do refrénov opreli drsní chlapi, boli z toho poriadne zimomravky. Salsa, merengue, chacha, samba a ďalšie exotrické rytmy doslova rozohriali krv v žilách. Po chvíli, keď sa poslucháči vo väzenskom osmelili, spontánne reagovali na refrény pesničiek, ktoré spievali spolu s Dominikou. Pri pomalších skladbách sa niektorí neubránili dojatiu.

“Bola to parádné, najlepší koncert, ktorý tu mohol byť,” ocenila dvojica mladých väzňov. “Svetové, veľmi sa mi to ľúbilo, pekné to bolo,” pridal už takmer osemdesiatnik Štefan odsúdený na doživotie a vzápätí polichotil speváčke: “Keď sem dôjde také stvorenie, ako vy, tak to je radosť pozerať.”

dominika titkova ilava

S koncertom bola spokojná aj vedúca oddelenia výkonu trestu Mária Mazánová. “Nie je to iba o zábave. Veríme, že v každom človeku je stále niečo dobré a dobro sa dobrom opláca. Keď sem niekto prinesie svoje umenie a úsmev, veríme, že v odsúdených sa pohne práve to dobré.”

Koncert si pochvaľovali aj muzikanti. “Bolo to nezabudnuteľné. Myslím si, že hudbu je potrebné šíriť všade, aj vo väznici. Publikum bolo srdečné, vrátilo nám späť to, čo sme mu dávali my z pódia,” zhodnotil bubeník Martin.

Reportáž a video z návštevy Ilavskej väznice si môžete pozrieť v článku https://www1.pluska.sk/regiony/video-toto-ste-este-nevideli-prisne-strazenej-slovenskej-vaznici-znela-salsa